Londýn 13. března – Český duchovní a filozof, který se po sovětské invazi do Československa zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody a který se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími, získal Templetonovu cenu pro rok 2014.
Msgr. Prof. Tomáš Halík, 65, byl komunistickým režimem v roce 1972 označen jako “nepřítel režimu”. Po téměř dvě desetiletí významě působil v rozsáhlé síti akademiků, teologů, filozofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát, který on a další předjímali, avšak většině se tehdy zdál být pouze vzdáleným snem.
V rozhodujících letech po „sametové revoluci“ jako poradce vůdčích osobností, jako byl Václav Havel a kardinál Tomášek, napomáhal přechodu Československa k demokracii. Od té doby se mons. Prof. Tomáš Halík i mezinárodně zasazoval o náboženskou toleranci a porozumění a o sdílení myšlenek mezi velmi vzdálenými zastánci kulturních a duchovních tradic a také a především s dialog’s nevěřícími.
Templetonova cena, jejíž hodnota činí 1,1 miliónu liber (kolem 1,8 miliónů dolarů, respektive 1,3 miliónů Eur), je jednou z nejvýznamnějších cen, které jsou každý rok udělovány žijícím osobnostem za jejich přínos pro duchovní dimenzi života, ať již svým poznáním, bádáním nebo praktickou činností.
Cena založená v roce1972 dnes již zesnulým investorem a filantropem Sirem Johnem Templetonem je hlavním nástrojem dobročinného poslání Nadace Johna Templetona, jež si klade za cíl podporovat objevy týkající se otázek smyslu lidské existence.